עדכונים אחרונים...
השירותים שלנו
הערכת שווי וכדאיות עסקה
הערכת שווי וכדאיות עסקה  
שירותים לחברות
שירותים לחברות  
ייעוץ וייצוג בתחומי המיסים
ייעוץ וייצוג בתחומי המיסים  
ביקורת דו"חות כספיים
ביקורת דו"חות כספיים  
שירותים לעצמאיים
שירותים לעצמאיים  
חשבות ושירותים נלווים
חשבות ושירותים נלווים  
מלאו פרטיכם 
וניצור קשר בהקדם:
 

פתיחת תיק עוסק פטור

 
חלמת על יציאה לדרך חדשה והקמת עסק עצמאי. יש לך חזון, רעיון ורצון, אך כדי להניע אתה נדרש לכמה הליכים בירוקרטיים כדי שהעסק שלך יהיה חוקי. אז על מה מדובר בפתיחת תיק עוסק פטור? האם כל אחד רשאי להיות עוסק פטור? מה זה דורש מבחינה פרוצדוראלית?

פתיחת תיק עוסק פטור הינה רלוונטית לעסק אשר מחזור עסקיו השנתי אינו עולה על 99,006 ₪ בשנת 2016, ושהוא אינו במקצוע שחייב להיות עוסק מורשה. ישנם מקצועות אשר מחוייבים בפתיחת תיק עוסק מורשה ואינם זכאים להחשב עוסק פטור בינם בעלי מקצועות חופשיים כגון אדריכלים, פסיכולוגים, עורכי דין, רואי חשבון, מנהלי חשבונות וכדומה, וגם סוחרי מקרקעין, סוחרי רכב, בעלי בית ספר לנהיגה ועוד.

בעת פתיחת תיק עוסק פטור אין חובה בתשלום מע"מ על העסקאות ומטבע הדברים, הוא גם שבעל העסק אינו מחייב את לקוחותיו בתשלומי מע"מ. יחד עם זאת, אם בתום שנת המס יסתבר כי הנישום עבר את תקרת ההכנסה המצוינת לעיל, אזי, רשויות המס יחשיבוהו בתור עוסק מורשה.

לעוסק פטור יש יתרון של חיסכון במס לעומת עוסק מורשה. היתרון בא לידי ביטוי במצבים שההוצאות מורכבות מחשבוניות מס, ולא מהוצאות שלא ניתן להתקזז בגינן (ארנונה למשל).היתרון נובע מכך שסכום המע"מ שלא ניתן לקיזוז מתווסף לסכום ההוצאה, כך שהרווח לצרכי מס נמוך יותר ולכן משלמים פחות מיסים. 

העוסק המורשה מדווח למע"מ על מחזור עסקאותיו ועל מע"מ העסקאות בגין מחזור זה (המע"מ שגבה מלקוחותיו). בנוסף לכך הוא מדווח על המע"מ אשר קיזז בגין רכישות והוצאות שוטפות של העסק (מע"מ תשומות), הסכום לתשלום הוא ההפרש בין השניים.

לקראת פתיחת תיק עוסק פטור נדרש לפתוח תיק במע"מ באמצעות טופס 821, בצירוף מסמכים אישיים הנוגעים לבעל העסק ולמהות העסק. לאחר תהליך הרישום במע"מ, נדרש לבצע רישום במס הכנסה. לשם כך, יש להמציא אישור על פתיחת תיק במע"מ ולמלא טופס 5329. באופן בלתי נמנע, במהלך פתיחת עוסק פטור נדרש להירשם גם לביטוח לאומי באמצעות טופס 6101.

משרד רואי חשבון סהר עוזרי, ילווה אתכם בכל הנדרש בתהליך של הקמת עסק ופתיחת תיק עוסק פטור. אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר ונשמח לסייע לך מתוך ניסיון רב השנים שלנו. אנו מתחייבים לשירות מקצועי ואמין.
 
מאמרים: